Powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepłą to urządzenie, które oddaje energię cieplną do instalacji grzewczych, pobierając ją z powietrza, gruntu lub wody. W przypadku powietrznej pompy ciepła chodzi oczywiście o powietrze. Działanie powietrznej pompy ciepła opiera się na systemie powietrze-woda. Umożliwia ona pozyskanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie, natomiast w lecie możliwe jest chłodzenie pomieszczeń. W lecie działanie jest odwrócone – powietrze pobierane jest z wnętrza budynku, po sprężeniu powietrza jest „wyrzucane” na zewnątrz.

W przeciwieństwie do gruntowej pompy ciepła, powietrzna pompa ciepła nie wymaga wykonywania odwiertów. Do jej zainstalowania konieczne jest wykonanie przyłączy hydraulicznych i elektrycznych.

  • poziom dźwięku wytwarzanego w powietrznej pompy ciepła przez wentylator i sprężarkę jest porównywalny do działania lodówki;
  • przy użyciu powietrznej pompy ciepła można ogrzewać dom przy pomocy zarówno ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnych grzejników;
  • powietrzna pompa ciepła może działać nawet podczas zimy i pracuje efektywnie do temperatury -20 °C. Jeżeli jednak będzie jeszcze niższa, to element grzewczy w pompie zagwarantuje jej stabilną pracę;
  • nie ma wymogów co do wielkości budynku;
  • szybki montaż, brak konieczności uzyskania dodatkowych zezwoleń. Instalacja pomy ciepła, ze względu na aspekt ekologii, podnosi wartość nieruchomości.
  • Gruntowa pompa ciepła

    Wybierając odpowiedni system grzewczy kierujemy się zarówno względami ekonomicznymi, sprawnością systemu grzewczego jak i komfortem obsługi urządzeń. Najniższe koszty eksploatacji zapewniają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii takie jak np. gruntowa pompa ciepła pobierająca ciepło z gruntu i współpracująca z ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku pompa ciepła może ogrzewać pomieszczenia jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Nie zużywa paliwa, nie emituje spalin. Pomimo tego, że jest napędzana energią elektryczną – pobiera jej kilkakrotnie mniej niż zwykłe ogrzewacze elektryczne.

    Pompy ciepła produkowane przez firmę Gorenje pozwalają zaoszczędzić pieniądze oraz pracują w zgodzie ze środowiskiem. Sanitarne pompy ciepła to obecnie najbardziej efektywne jednostki do produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenia wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie, dzięki której podgrzewają wodę użytkową do temperatury 55 stopni Celsjusza. Pompy ciepła Gorenje wyposażone są w program kontroli Legionelli, który wymusza podgrzania wody w zasobniku do temperatury 65 stopni Celsjusza w regularnych odstępach czasowych. Pozwala to na dezynfekcję zbiornika oraz wyniszczanie bakterii Legionelli. Dzięki unikalnej konstrukcji urządzenie może być wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii (kocioł stałopalny, kocioł olejowy, grzałka elektryczna) urządzenie pozwala na zaoszczędzenie znacznej części kosztów eksploatacyjnych, co przekłada się bezpośrednio na szybki zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych.

    Zalety gruntowej pompy ciepła:

  • Wysoka efektywność ekonomiczna urządzenia
  • Korzystna cena
  • Prosty i szybki montaż
  • Wyjątkowo cicha praca
  • Uniwersalna instalacja zajmująca bardzo mało miejsca
  • Koszt C.W.U. do 75% mniejszy w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii
  • Zdalny serwis (jednostka podłączona do internetu)